Reklam Alanı
Reklam Alanı
Haber 36 0

Panik Atak Ve Belirtileri

Hayatın akışı içinde beklenmedik bir anda ortaya çıkan, şiddetini artıran ve belirli bir zaman sonra kendiliğinden sona eren korku nöbetleri panik atak olarak adlandırılır. Bu nöbetler zaman zaman tekrarlar. Panik bozukluğu hastalığının bir parçasıdır. Terleme, göğüste ağrı ve sıkışma olması, nefes darlığı ve boğuluyormuş hissi, kalpte ritim bozukluğu, çarpıntı, baygınlık hissi ve sersemlik, baş dönmesi, nefes alıp vermede zorlanma, karıncalanma ya da uyuşma, üşüme veya tam tersi sıcak basması, karın ağrısı, mide bulantısı, titreme, kendisini veya çevresindekileri olduğundan farklı görme, kontrolünü kaybetme ve ölüm korkusu başlıca belirtileri olup bu belirtilerden en az 4 ya da daha fazlasının görülmesi teşhisin konulabilmesi için yeterlidir.

Panik Bozukluk Tedavisinde En Çok Kullanılan Yöntem Nedir?

Psikososyal yaklaşımlar olarak aile terapileri, evlilik terapileri, bireysel ve grup terapileri tedavide kullanılırlar. En etkin tedavi yöntemi olarak görülen bilişsel davranış terapisi ise sıklıkla uygulanır. Solunum ve kas gevşetme egzersizleri, iç ve dış uyaranlara karşı alıştırmalar, korkular ile gerçek hayatta yüzleşme teknikleri, psikoeğitim, bilişsel yeniden yapılanma bu tedavi yönteminin parçalarıdır.  Bireysel olarak uygulanabildiği gibi grup olarak da uygulanması mümkündür. Araştırmalara göre bu uygulama ile birlikte antidepresan ilaç tedavi uygulamasının da kullanılması tedavide çok daha etkilidir.

Travma Sonrası Tedavi

Beklenmedik bir anda gelişen ve stres düzeyini arttıran, aşırı kaygı ve panik yaratan, kişinin doğru karar verebilme mekanizmasına zarar veren olaylar travma olarak adlandırılır. Travma sonrası uygulanan emdr terapi kişinin yaşadığı travmatik olayı hatırlayarak o anda yaşanılan olumsuz duygulardan kurtarılması esasına dayanır.  Terapi sırasında terapistin parmaklarının takip edilmesi ile gözlerin hızla sağa ve sola oynatılarak beyinin hem sağ, hem de sol yarıkürelerinin aynı anda çalışması sağlanır.

Erman Çoğdur {Erman Çoğdur}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir