Reklam Alanı
Reklam Alanı
Haber 213 0

Shazam İçin Akıl Almaz İddia

Müzik severler ve duyduğu müziği anında bulmak isteyenler arasında oldukça popüler olan Shazam uygulaması iddiaya göre ciddi güvenlik sorunlarını da beraberinde getiriyor.

shazzz

Kullanım kolaylığı ve stabil çalışmasıyla her mobil telefonda bulunması gereken uygulamalar listesine giren Shazam kısa süre içerisinde yükselerek Windows ve MacOS’ta da kullanılabilecek sürümler çıkartmıştı. Sanatçılar içinde önemli özellikler sunan uygulama açılış ekranında sizleri ‘touch the Shazam’ şeklinde karşılıyor ve dinlettiğiniz müziği internet hızınıza göre 2 ile 6 saniye arasında buluyor. Müziği sizlere dinletmekle kalmayan uygulama ayrıca Youtube ve satın alma linkini de sizlere sunarak sizi müzik satın almaya da teşvik ediyor. Alandaki başarısına örnek verecek olursak 2012 yılında sağlamış olduğu bu özellik sayesinde müzik firmalarının 300 Milyon Dolarlık satış yapması sağlayan uygulama gelen son haberdeki iddiaya göre kullanıcılarıyla karşı karşıya gelebilir.

Haberin detayları ise şu şekilde :
BitDefender firmasının güvenlik uzmanlarının yapmış olduğu açıklamaya göre uygulamanın MacOS sürümünde ciddi güvenlik açığı bulunmakta. Geniş kitleler tarafından kullanılan programın güvenlik zafiyeti ise otomatik dinleme modu kapalı olmasına rağmen hala sesleri dinliyor olması.

Shazam’ dan ortaya atılan iddia için açıklama gecikmedi

Uygulamanın dinleme işlemine devam etmesinin sebebini açıklayan yapımcı firma bunun bir zaman tasarrufu ve performans amaçlı olduğunu dile getirdi.

Shazam’ın yapmış olduğu açıklama tam olarak şu şekilde: ‘Ortamı dinliyoruz ancak herhangi bir işlem yapmıyoruz. Mikrofonları sürekli açık tutmamızın sebebi Shazam’a ihtiyacınız olduğunda mikrofonlara erişim sağlamak için zaman kaybetmemek.’

Yapılan açıklamalar sonucunda tekrar itirazlarını dile getiren uygulama kullanıcıları her ne amaçla olursa olsun mikrofonların açık tutulmasından şikâyetçi olduklarını, konuyu çözüme ulaştıracak güncelleme paketi istediklerini dile getirdiler.

Erman Çoğdur {Erman Çoğdur}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir