Reklam Alanı
Reklam Alanı
nauru ucak biletleri 513x308
İnternet 318 0

Uçak’lara Son Hızda İnternet…

Avrupa Birliği ülkelerinde 2017 de başlayacak olan bilgisayar ve cep telefonundan 75 Mb‘li internet hizmetine Türkiye’den de bir atılım başlatıldı. Türksat ve Inmarsat tarafından yapılan çalışmada aynı hızların bizlerde de geçerli olabileceği söyleniyor. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından 2009 yılında yapılan düzenleme ile GSM 1800 Mobil telefonu için internet hizmeti uygun görünmüştü. Artık uçaklarda istediğiniz yüksek MB veri akımına sahip oyunları oynayabilir ve hatta istediğiniz yüksek GB’lı filmleri çok kolay bir şekilde indirebilirsiniz.

Belirtilen hizmet öncelikle deneme aşamalarından geçirildi. İlk olarak 2012 yılında Ku-band için ve ardından 2015 yılında da Ka-band için düzenlenmişti. Ülkemize kayıtlı bulunan hava araçlarında internet hizmeti verilebilmesi için iki kurum tarafından yetkilendirme yapılması gerekiyor. Öncelikle UHH yani Uydu Haberleşme Hizmeti ve ardından ISS yani İnternet Servis Sağlayıcılığı tarafından yetkilendirme yapıldıktan sonra hava taşıtlarında elektronik haberleşme hizmeti sunumuna ilişkin bilgi formunun doldurulması ardından da kurumların onayını beklemeniz gerekiyor. Avrupa Birliği ülkelerinde ise böyle bir protokol bulunmamakta.

Türkiye’nin gelişen çağa ve teknolojiye uyum sağlayabilmesi için en kısa sürede bu formalitelerin aşılması ve çok yüksek hızlarda internet hizmetine başlaması gerekiyor. Ülkemiz her alanda olduğu gibi teknoloji alanında da diğer ülkelerin önüne geçmek durumunda. Umarım bu yüksek hızlı internet teknolojisi Türkiye’de ki uçaklarda da en kısa sürede hizmete girer.

Erman Çoğdur {Erman Çoğdur}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir