Reklam Alanı
Reklam Alanı
Haber 33 0

Yurtdışı Lisans Eğitimi Artık Hayal Değil

Herkes yurtdışında eğitim almak ister. Yurtdışında edinilen bir diplomanın Türkiye’de ne denli önemli olduğu da pek çok kişi tarafından bilinir. Ancak yurtdışı eğitimi konusunda akla takılan bazı sorular kişinin çekingen davranmasına yol açıyor. Özellikle Almanyada yüksek lisans eğitimi almak isteyen kişiler bu diplomalarının geçerlilik durumlarını merak ediyor. Bu soruya verilecek tek yanıt evettir. Çünkü Almanya’da alınan bir yüksek lisans diploması Türkiye’de de geçerli olup, dengi lisans diploması olarak kabul edilir.

Dünyanın En İyi Üniversiteleri Almanya’da

Dünyadaki üniversite sıralamasında bulunan 5 alman üniversitesi hemen her ülkeden öğrenci alımına devam ediyor. Üstelik bu üniversitelerin devlet üniversitesi olması da Almanyada üniversite eğitimine verilen önemi gösteriyor. Ayrıca Almanya’da bulunan üniversiteler tek bir kuruma değil bağımsız olarak yönetilir. Dolayısıyla eğitim gören tüm öğrencilerin okul yönetiminde söz hakkı bulunur.

Dil Dersi Şart

Tüm ülkelerde olduğu gibi yabancı öğrencilerin, o ülkenin dil dersini alması gerekiyor. Almanya’da eğitim görmek isteye her öğrenci de yaklaşık olarak 700 ya da 800 Almanca dersi alıyor. Ayrıca temel Almanca bilgisi olan öğrenciler için bu süre oldukça kısa oluyor. Yani bu dersleri alan herkes Almanya’da eğitim alacak potansiyel öğrenci olabiliyor.

Teknik Üniversiteler Öncelikli

Aslında batılı ülkelerde en sık tercih edilen üniversiteler teknik üniversiteler oluyor. Çünkü teknik üniversiteler eğitim anlamında çok daha kapsamlı ve başarılı. Almanya eğitim konusunda da teknik üniversitelere öncelik veriyor. Bunun yanı sıra Almanya’daki hemen her üniversitenin yılı sabit. Yani ilk yıl hazırlık aşaması, 3 yıl normal eğitim süreci ve 2 yıl da yüksek lisans eğitimi oluyor. Yabancı öğrenciler alacakları dil derslerini hazırlık öncesi tamamlıyorlar. Hatta hazırlık sınıfı boyunca da dil dersi veren pek çok alman üniversitesi mevcut.

Erman Çoğdur {Erman Çoğdur}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir