Vestel Savunma Sanayi tarafından tamamen özgün olarak milli kaynaklarla geliştirilen yerli taktik insansız hava aracı Karayel, ilk test uçuşunu geçtiğimiz günlerde başarıyla tamamlamasının ardından,. Dün gerçekleşen uçuş testinde ; 8 saat havada kalarak çeşitli alt sistemlerin testleri yapılmış ve sistemin daha uzun ve yüksek uçuşu için uygunluğu değerlendirilmiştir. Uçuşun çoğu 18bin feet irtifada gerçekleştirilmiştir. KARAYEL Taktik İnsansız Hava Aracı Geliştirme Projesi sözleşmesi gereği istenen isterlerin üzerine KARAYEL ilk kez çıkmış, 21.500 ft yüksekliğe tırmanarak tasarım hedeflerine uyumluluğu konusunda güven vermiştir.

Karayel, NATO’nun ‘Sivil Hava Sahasında Uçuş İçin Elverişlilik’ standardı 4671’e uyumlu tasarlanan ve üretilen ilk ve tek yerli taktik insansız hava aracı olarak dikkat çekiyor. Vestel, dünya genelinde şimdiye kadar sadece insanlı havacılıkta kullanılan sistematik hata emniyetini Karayel’le ilk kez bir insansız hava aracına taşıdı. Vestel, test uçuşlarının ardından Türk Silahlı Kuvvetleri’ne 6 hava aracı, 3 yer kontrol istasyonu ve yardımcı sistemlerden oluşan Karayel sisteminin teslimatına başlayacak.

fuar-vsetel

Savunma Sanayi Müsteşarlığı (SSM) ile Vestel Savunma Sanayi A.Ş. arasında imzalanan, Taktik İnsansız Hava Aracı Geliştirme Projesi sözleşmesi kapsamında tamamen Türk mühendisler tarafından özgün olarak geliştirilen Karayel Sistemi ile VESTEL, projenin teknik isterlerinde yer alan 18 bin feet yüksekliğe çıkma, 35 kg faydalı yük taşıma ve minimum 10 saat uçma hedefinin çok üzerinde gelişmiş bir versiyon sunuyor. Bu gelişmiş versiyon; 22 bin 500 feet uçuş yüksekliği, 70 Kg faydalı yük ve 20 saate kadar havada kalış süresi hedefi doğrultusunda tasarlanmış öncelikle gözlem amacıyla kullanılacak özgün bir insansız hava aracıdır.

Dün , Sivrihisar Hava Medyan Komutanlığı’nda gerçekleşen KARAYEL Sisteminin uçuş testlerinde , KARAYEL , saat 11:57’de havalandı.Toplam 8 saat havada kalan KARAYEL’in bu uçuşunda, uçuş kontrol sistemi ve itki sistemine yönelik planlanan geliştirme testleri başarıyla gerçekleştirilmiştir. Genel uçuşun başarılı görülmesi sebebiyle, bir sonraki testlere ön hazırlık için 21.500 ft yüksekliğe tırmanarak sistem performansı gözlemlenmiştir. Bu uçuşta hava koşulları da zorlayıcı nitelikte idi. Dün gerçekleştirilen uçuşta, Karayel, tasarım hedefleri kapsamındaki rüzgar ve buzlanma koşullarıyla karşılaşmıştır. İniş için alçalırken geçilmesi gereken bulut içinde buzlanma koşulları oluşmuş ve buzlanma giderme sistemi ilk defa uçuş esnasında kullanılmıştır. Karayel Sistemi çetin hava koşullarında da aktif olarak göreve devam edebilmek için buzlanma giderme sistemi ile donatılmıştır. Buzlanma şartları ile karşı karşıya kalındığı durumlarda bunu fark edip en hassas yerler olan kanat ve kuyruklardaki buzları kırma özelliğine sahip bir sistemi özel olarak geliştirilmiştir.

haber_18012016

İniş, kalkış ve tüm uçuşunu tam otonom olarak gerçekleştiren KARAYEL, teknik isterlerin üzerine ilk kez çıkarak, TSK’a yetkinlik seviyesinin en üstünde bir sistem verebilmek için test aşamalarını başarıyla tamamlamaktadır…

Haberin tamamı için tıklayın

Tekno Bey {admin}

Şimdilik buralar böyle kalsın elbet bir gün düzelticem :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir