Gündem 172 0

Scottish Fold Kedisinin Özellikleri

Sakin yapısı ve uysal kimliği ile tanınan Scottish fold kedi türü Dünya’nın en popüler ırkları arasında yer alıyor. 1960’lı yıllarda bir çoban tarafından bulunan Scottish fold ırkı kedi İran, Shorthair, Amerikan ve Birman gibi ırkların çiftleşmesi sonucu ortaya çıkmıştır. Bu nedenle sahip olduğu gen havuzu oldukça geniştir.

Kulakları aşağı doğru bakan bu kedilerin merkezi İngiltere’dir. Günümüzde ise birçok evde Scottish fold yavru kedi görmek mümkün. En belirgin özelliği kıvrık kulaklar olan türün yuvarlak kafası ve parlak gözleri de diğer türlerden kolayca ayırt edilmesini sağlıyor. Kişilik olarak uysal ve sakin karakter sahip olan bu kediler oyun sever ve eğlenceli tiplerdir.

ScottishFold Kedi Bakımı

12-15 yıl kadar yaşayabilen Scottish fold kedi türlerinin kaliteli bir bakıma ihtiyacı vardır. Düzenli olarak veteriner kontrolleri yapılan, sağlıklı beslenen ve temiz şartlarda bakılan kedilerin daha uzun yaşaması sağlanır. Özellikle kullanılan kuru mamalar kaliteli ve güvenilir markalara ait olmalıdır.

Bununla birlikte tüy temizliği ve ağız bakımı da kedi için önem taşımaktadır. Düzenli olarak kedinin dişini fırçalamak ağız içi enfeksiyonlarının önüne geçiyor. Tırnak kesimi ve kulak temizliği de aksatılmadan yapılmalıdır.

Tekno Bey {admin}

Şimdilik buralar böyle kalsın elbet bir gün düzelticem :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seo Uyumlu Makale Nedir