Stranger Things Oyuncuları

Stranger Things, Türkiye’de geniş bir hayran kitlesine sahip olan popüler bir Netflix dizisidir. Dizideki birçok karakter, oyunculuk yetenekleri ve Stranger Things’in büyük kısmını oluştururlar. Bu makale, Stranger Things oyuncuları hakkında bilgilendirici bir rehberdir. Winona Ryder, Millie Bobby Brown, Noah Schnapp, Finn Wolfhard, Gaten Matarazzo, Caleb McLaughlin, Sadie Sink, Dacre Montgomery, David Harbour, Charlie Heaton, Natalia Dyer, Joe Keery, Sean Astin, Paul Reiser, ve Linnea Berthelsen gibi birçok oyuncu, Stranger Things’te rol alır. Ayrıca, bu makale diğer tanınmış oyuncular hakkında da bilgiler içermektedir. Yapımın hayranları, karakterlerin arkasındaki oyuncular hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyeceklerdir.

Winona Ryder

Winona Ryder, Amerikalı ünlü bir oyuncudur. Kariyerine 1986 yılında çıkış yaparak başladı ve 1990’larda birçok başarılı filmde yer aldı. 1994’teki Little Women filmindeki performansı ona En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu dalında Oscar adaylığı kazandırdı. Stranger Things dizisinde ise Joyce Byers karakterini canlandırıyor. Bu rolü ile 2016’da En İyi Kadın Oyuncu dalında Altın Küre adaylığı elde etti. Ryder, kariyeri boyunca birçok ödül kazandı ve 1990’ların en ikonik oyuncularından biri olarak kabul ediliyor.

Millie Bobby Brown

Millie Bobby Brown, İngiltere doğumlu genç bir oyuncudur. Kariyeri, 2013 yılında ABC kanalında yayınlanan Once Upon a Time in Wonderland dizi ile başladı. Daha sonra, kısa filmlerde ve TV dizilerinde küçük roller aldı. Ancak, 2016 yılında popüler Netflix dizisi Stranger Things’te Eleven karakteriyle büyük çıkış yaptı. Eleven karakterinin yaratılışı ise, dizinin yaratıcılarına göre, Brown ile birlikte şekillendirildi. Karakterin saç stili ve kostümü Brown’un fikirleri doğrultusunda tasarlandı. Performansı, eleştirmenler ve izleyiciler tarafından övgüyle karşılandı ve 2017 Emmy Ödülleri’nde En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu dalında aday gösterildi.

  • Doğum Tarihi: 19 Şubat 2004
  • Doğum Yeri: İspanya
  • En İyi Performansı: Stranger Things (Eleven karakteri)
Film/Dizi Rolü Yıl
Once Upon a Time in Wonderland Genç Alice 2013
Intruders Madison O’Donnell 2014
Intruders Madison O’Donnell 2014
Stranger Things Eleven 2016-günümüz

Sezon 1’deki Rol Arkadaşları

Stranger Things’in sezon 1 oyuncu kadrosunda dört genç oyuncu yer alıyor: Noah Schnapp, Finn Wolfhard, Gaten Matarazzo ve Caleb McLaughlin.

Noah Schnapp, Will Byers karakterini canlandırıyor. Stranger Things, Schnapp’in kariyerindeki ilk önemli rol olmasına rağmen, oyunculuğu oldukça başarılı. Finn Wolfhard, Mike Wheeler karakterini oynuyor. Oyuncu aynı zamanda It filmindeki Richie Tozier rolüyle de tanınıyor.

Gaten Matarazzo, Dustin Henderson karakteriyle diziye renk katıyor. Oyuncunun diğer rol arkadaşlarına göre daha yoğun bir şekilde performans gösterdiği sahneler oldukça popüler oldu.

Caleb McLaughlin, Lucas Sinclair karakterini canlandırıyor. Stranger Things, oyuncunun kariyerindeki en önemli projesi ve oldukça başarılı bir performans sergiliyor.

Sezon 1 Yeni Karakterleri

Stranger Things’ın ikinci sezonunda Sadie Sink ve Dacre Montgomery gibi iki ünlü oyuncu kadroya katıldı. Sink, Max karakterini canlandırarak sevilen bir karakter haline geldi. Sink, Broadway’de “Annie” müzikalinde Annie karakteri olarak üne kavuştu. Montgomery ise Billy karakterini canlandırarak, Jonathan Byers’ın üvey kardeşi olduğu için ekibe dahil oldu. Montgomery daha önce “Power Rangers” filminde kaptan karakterini oynamıştı. İki oyuncunun da Stranger Things’a katılması, ikinci sezonun inanılmaz bir patlama yaratmasıyla sonuçlandı.

Sezon 1’deki Diğer Oyuncular

David Harbour, Steve Harrington’ın rakibi ve şerif Jim Hopper rolüyle Stranger Things hayranları tarafından sevilen bir aktördür. Oyunculuk kariyeri boyunca birçok önemli projede yer almıştır. Charlize Theron’la birlikte ‘Atomic Blonde’ filminde rol almıştır. Charlie Heaton, Jonathan Byers karakterini canlandırmak için Stranger Things’a katıldı ve performansı eleştirmenler tarafından övüldü. Natalia Dyer, Nancy Wheeler rolüyle dizide yer aldı ve daha önce birçok gençlik filminde yer aldı. Joe Keery, popüler ve şımarık Steve Harrington rolüyle göz doldurdu. İlk sezon boyunca çoğunlukla Popüler Karen Wheeler’ın oğlu Steve Harrington’la birlikte oldu.

Sezon 2’deki Rol Arkadaşları

Stranger Things’ın ikinci sezonunda rol arkadaşlarına bazı ünlü oyuncular eklendi. Bunlardan ilki, Samwise Gamgee rolüyle tanınan Sean Astin. Astin, Bob Newby olarak bilinen karakteri canlandırdı. Diğer yeni oyuncu Paul Reiser, Dr. Owens rolüyle sezon boyunca ortaya çıktı. Linnea Berthelsen’in canlandırdığı Kali karakteri de sezonun en önemli karakterleri arasında yer alıyor.

Ayrıca, şovda daha az bilinen oyuncular, Maya Hawke ve Priah Ferguson gibi, sezon boyunca önemli roller üstlendi. Maya Hawke, Robin Buckley olarak tanınan karakteri canlandırırken, Priah Ferguson ise Lucas’ın küçük kız kardeşi Erica Sinclair’i canlandırdı.

Sezon 2’deki Diğer Oyuncular

Sezon 2’de Stranger Things kadrosuna katılan iki yeni oyuncu Maya Hawke ve Priah Ferguson’dır. Maya Hawke, Robin Buckley karakteriyle diziye dahil oldu. Hawke, Uma Thurman ve Ethan Hawke’nin kızı olarak tanınan ve daha önce BBC’nin görkemli mini dizisi “Little Women” da bir rol aldı. Ayrıca, “Once Upon a Time in Hollywood” filminde de küçük bir rolü vardı. Priah Ferguson, Erica Sinclair karakteriyle diziye dahil oldu. Dizide, kahramanların kardeşi olarak rol almaktadır. Ayrıca, “Atlanta” dizisinin bir bölümünde de yer almıştır. Bu iki oyuncu, Stranger Things 2’de performanslarıyla olumlu eleştiriler aldılar ve başarılarına devam etmeyi sürdürüyorlar.

Diğer Oyuncular

Stranger Things, içerdiği genç oyuncularla tanınan bir dizi olsa da, pek çok ünlü oyuncuyu da seyircilerle buluşturmuştur. Bunlardan biri, oyuncu David Harbour’dur. Genç oyunculara oranla daha uzun bir kariyeri olan Harbour, Stranger Things’teki şerif karakteri Jim Hopper ile tanınmaktadır.

Bir diğer tanınmış oyuncu ise Cara Buono’dur. Buono, Karen Wheeler karakteriyle diziye renk katmaktadır. Bunun dışında, Sopranos ve Mad Men gibi dizilerde de yer alan Buono, kariyeri boyunca birçok önemli projede yer almıştır.

Bunların yanı sıra, Stranger Things’i izleyenler, Matthew Modine, Sean Astin ve Paul Reiser gibi tanınmış oyuncuları da sezonlarda görebilmiştir.

David Harbour

David Harbour, ABD’li bir aktördür ve 10 Nisan 1975’te doğmuştur. En bilinen rolü Stranger Things dizisindeki şerif Jim Hopper karakteridir. David Harbour, oynamış olduğu birçok film ve diziyle tanınmaktadır. 1999 yılında başlayan oyunculuk kariyeri boyunca, David Harbour, büyük başarılar elde etti ve pek çok ödüle de layık görüldü. Kendisi, 2017 yılında Stranger Things’teki başarılı performansından dolayı bir En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Emmy Ödülü adaylığı aldı.

Stranger Things’teki Performansı

David Harbour, Stranger Things dizisinde şerif Jim Hopper karakterini canlandırmaktadır. Karakteri, yapımcıları tarafından, polisiye bir yolculuğu ve kendine özgü bir mizacı olan çift karakterli bir adam olarak tasarlandı. David Harbour, karakterin sevilen özelliklerini canlandırdı ve izleyenler tarafından oldukça sevildi. Performansı, kariyeri boyunca kazandığı becerilerle parladı ve kariyerinde yeni kapılar açtı.

Önemli Filmleri ve Dizileri

David Harbour, oyunculuk kariyerinde birçok başarılı film ve diziye imza attı. Bazıları şunlardır: The Equalizer, End of Watch, Revolutionary Road ve Stranger Things dizisi. Kendisi, oyunculuk sektöründe saygıdeğer bir konuma sahiptir ve her zaman takdir edilmektedir.

Ödülleri

David Harbour, oyunculuk kariyeri boyunca birçok ödüle layık görüldü. Kendisi, 2018 yılında oyunculuğundaki başarıları nedeniyle Critics’’ Choice Television Award’ı En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dalında kazandı. Ayrıca, 2017 yılında Stranger Things’teki performansı ile En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Emmy Ödülü’ne aday gösterildi.

Özel Hayatı

David Harbour, oyunculuk kariyeri haricinde, aktivizmle de ünlüdür. Sanatçı, çocukluk çağı zorlukları nedeniyle stres yaşayan kişilere yardım etmek için çalışan bir organizasyon olan The Child Mind Institute’in sözcülüğünü yapmaktadır. Ayrıca, sanatçı Sharon Case ile 2018 yılında bir ilişki yaşamaya başlamıştır.

Cara Buono

Cara Buono, Amerikalı bir oyuncu ve yönetmendir. 1 Mart 1974’te New York City’de doğdu. İlk kez 1989 yılında “Dream Street” adlı bir televizyon yapımında rol aldı. Buonno, sinema ve televizyon dünyası için pek çok yapımda yer almıştır.

Buono, Stranger Things dizisinde Karen Wheeler karakteriyle tanındı. Bu karakterdeki performansı, eleştirmenler tarafından beğenilmiştir. Karen Wheeler, amacı ailenin her zaman öncelikli olduğunu korumak olan bir anne karakteridir. Buono, başarılı oyunculuğu ve Karen Wheeler karakterine kattığı tazelikle izleyicilerin beğenisini kazandı.

Ayrıca Buono, Mad Men gibi yapımlarda da yer almıştır. 2010 yılında Sundance Film Festivali’nde en iyi senaryo ödülünü kazanan The Discoverers filminde de başrol oynamıştır. Buono ayrıca yönetim projelerinde de yer aldı. 2014 yılında Almost There adlı kısa filmi yönetmiş ve yazmıştır.

Yorum yapın